תרומת זרע

תרומת זרע

אחד מהטיפולים הנמצאים תחת מטריית טיפולי הפוריות הם טיפולי תרומת זרע. לטיפולים אלו פונים זוגות אשר לא מצליחים להרות בשל זרע בעייתי אצל הגבר, נשים שמעוניינות להיות אמהות יחידניות וזקוקות לתרומת הזרע וזוגות חד מיניות אשר רוצות ליצור הריון.

תרומת זרע עבור נשים חד הוריות

נשים חד הוריות יכולות לבקש לקבל תרומת זרע ויותר מכך, הן יכולות לבקש לבחור את התרומה הרצויה להן. גברים אשר תורמים את הזרע הם לרוב תורמים אנונימיים שאינם מעוניינים שיצרו איתם קשר, אך הנשים יכולות לבחור במאפיינים שמוצאים חן בעיניהן בתרומה. נשים רבות בוחרות את התרומה של הזרע לפי מאפיינים חיצוניים מתוך מטרה שהילד יהיה דומה להן כמה שיותר.

הרצון לכך שהילד יהיה דומה לאימו במידה שניתן הוא רלוונטי ולשם כך ישנם מאפיינים של תורם הזרע שבהם אפשר לבחור. במקרה שהאישה מרגישה צורך בכך היא יכולה להתייעץ עם עוד גורמים מיהו תורם הזרע אשר יכול להתאים לה ולמאפיינים שלה.

זוגות חד מיניות המבקשות תרומת זרע

זוג נשים אשר רוצות להקים משפחה יכולות לעשות זאת באמצעים שונים כשהנגיש ביותר הוא תרומת זרע. במקרים רבים הנשים רוצות לדאוג לכך שאותו תורם זרע ישמש למספר הריונות ולעתים הן בוחרות להיות בהריון במקביל או אחת אחרי השנייה כשלכל הילדים יהיה קשר ביולוגי שמתאפשר בזכות הזרע שהוא של אותו תורם.

היום הליך זה של התרומה מקובל מאד והמרפאה אשר מלווה את הזוג יכולה לקבל את הבקשה של הנשים מראש ולוודא שכל ההריונות שהן יבצעו יהיו מאותה תרומת זרע. חשוב לדעת כי כל זוג נשים יכול לבקש לקבל תרומה פעם אחר פעם וכדאי לציין זאת מראש לפני שמתחילים לעבור את הטיפולים.

תרומה במקרים של בעיות פוריות

זוגות אשר לא מצליחים להיכנס להריון במשך שנה או יותר של ניסיונות ספונטניים יופנו לבדיקות פוריות לפני שהם יפנו אל תרומת זרע או טיפול פוריות אחר. בדיקות הפוריות מתבצעות גם על האישה וגם על הגבר. עבור הגבר הבדיקה לא פולשנית וכל שעליו לעשות הוא ליטול זרע ולהעבירו לבדיקת מעבדה.

כאשר במספר בדיקות זרע מתברר שאין בכלל תאי זרע, נעשות בדיקות נוספות כגון בדיקות הורמונאליות ,בדיקות גנטיות או בדיקות דימות לאשכים כדי לשקול אפשרות של ביצוע ניתוח מיקרוסקופי שבאמצעותו מנסים להפיק תאי זרע ישירות מהאשך ( TESE).

במקרים בהם התגלה כי לא ניתן לקבל זרע מבן הזוג באף דרך, נעשה דיון לגבי שימוש בזרע תורם.

לשיטת טיפול זאת יש השלכות נפשיות, מוסריות ודתיות ולכן יש לספק לזוג את כל המידע ולדעת לכבד את ההחלטה של בני הזוג והרקע שממנו בם מגיעים.

כדאי לדעת

זוגות רבים עוברים תהליך של תרומה של זרע ובשלבים ראשונים מרגישים חשש להיכנס לתהליך. גברים רבים חוששים שהם יתקשו לגדל ילד שאינו ביולוגי שלהם, אך העדויות מראות פעם אחר פעם שהליך הניסיון להיכנס להריון ללא הצלחה יכול לגרום לעוגמת נפש גדולה לזוגות,עד כדי פגיעה בשלמות המשפחה. דרך התרומה הזוגות מצליחים להיכנס להריון ולמעשה להגשים חלום גדול מאד של שני בני הזוג כשהתינוק גדל במשפחה אוהבת ורגילה לחלוטין. מניסיון של עשרות שנים והמון מחזורי טיפול בשיטה זאת, עם הגעתו של הילד לעולם וגידולו במשפחה אוהבת במקרים רבים נשכח הליך תרומת הזרע בדרך לאושר.